Moje cesta k Veganství

Každá cesta má svůj začátek. Tady jsem sepsal jak začala má cesta objevování Veganství  v červenci 2015.

Závislost

Uvědomil  jsem si, že jsem velmi závislý na sladkostech, kávě a mase.

Myslel jsem si, že život bez těchto potravin by pro mě neměl ten správný říz. Jídlo obecně jsem pokládal za jednu z nejdůležitějších součástí mého života.

Začal jsem přemýšlet o tom, jak moc je pro mě konzumace masa důležitá.

Ve svém okolí mám lidi, kteří nemají kontrolu nad pitím alkoholu a kouřením cigaret. Nerozuměl jsem jim a tak trochu je odsuzoval.

A co se nestalo? Objevil jsem svoji vlastní, velmi silnou závislost a to právě na výše zmiňovaných pochutinách.

K rozhodnutí změnit svůj dosavadní životní styl mi pomohla paní Císařová, která mi připravila očistný jídelníček přímo na míru, který měl zregenerovat mé oslabené orgány vynecháním masa, kávy a mléčných výrobků. To byla ta poslední pomyslná kapka, která rozhodla o začátku mého “experimentu”.

 

Zjemnění

Z osobních setkání, přečtením různých knih a zajímavých článků z internetu jsem se dovídal informace o tom, že změnou stravovacích návyků lze dospět i k velkým vnitřním změnám či k větší vnímavosti energií. Zřejmě toto bude běh na delší trať a toto zatím neumím vyhodnotit. I když určité změny ve vnímání Světa registruji.

 

Zdraví

Dalším velmi důležitým očekávaným výsledkem pro mě bylo cítit se vitálně, vypadat zdravě a nemít nadváhu.

Překvapivě jsem po prvním týdnu zjistil, že váha ukázala o 5 kg méně!

Dietologové radí: pokud chcete pročistit své tělo, je potřeba nejen správně jíst, ale současně se hýbat!!

A ten pocit „lehkosti“ na kole,  při běhání či na cvičení Insanity … stojí za to.

 

Ekologie

Přírodu mám rád. Snažím se v životě po sobě zanechat co nejmenší ekologickou stopu a tento druh stravování a životního stylu pomáhá snižovat ekologickou zátěž, z čehož mám nesmírnou radost.

 

Záměr

Již delší dobu pozoruji negativní postoj některých lidí  k veganství a vegetariánství.

A obráceně. Někdy mi to přijde jako nekonečný marný a zbytečný boj.

Rozhodl jsem se na to jít jinak. Prostě si to nastavit v hlavě, že to tak je a ostatním do toho nic není. Přesvědčovat nikoho nebudu, jen mohu  svým trpělivým příkladem inspirovat ke změně ostatní.

4 roky cvičení Tai-Chi (těla-mysli-ducha) mi pomohlo překlenout počáteční nesnáze a

zrealizovat nový způsob stravování. Duch zavelel a ostatní části, některé pěkně rozmazlené, prostě poslechly. Neuvěřitelné!

 

Podpora

Napadlo mě, že mi nebude stačit si o tom pouze číst, ale rád bych osobně poznal lidi, kteří takto žijí. A hlavně je tak trošku omrknout, zda-li to jsou éterické bytosti s pobledlou tváří, s intelektuálně zatvrzelým skelným pohledem.

Díky kamarádovi Erikovi,  jsem začal objevovat nové lidi, novou komunitu. Rozvzpomněl jsem se, že takhle jsem se já dříve zajímal o lidi kolem sebe, o své město, Svět.

No to je pěkné, jak je možné, že jsem takto zpohodlněl? Navíc když mě to baví!

Je to snad výmluva na nedostatek času? Navzdory všemu se mi podařilo skloubit svůj čas a možnosti a potkat se s veganama na festivalu Viva la Vegetation, na cvičení, na koncertě…

Pro inspiraci jsem si přál např. společné vaření a neúnavně jsem zval k sobě domů kamarády. Bohužel žádná odezva. Řekl jsem si dobrá. Nebudu závislý na ostatních a začal jsem organizovat společné vaření s kamarádkou Martinou.

Wau! Další level společenské události. Společná práce, vaření, povídání a stolování ve mně  vzbudila libé pocity, které virtuální svět těžko nabízí.

Chtěl jsem ještě více poznat, jak je veganská strava rozmanitá, barevná, bohatá.

Tak trochu jsem ji poznal na festivalu a mám štěstí, že nám v práci nabízí i makrobiotikou stravu, která si zakládá na vyváženosti. Jsem za to nesmírně vděčný.

Závěr

Vše mělo svůj čas. Můj původní plán byl se takto stravovat přibližně 3 týdny, nakonec se to protáhlo na 5 měsíců. Na dotaz jak dál?  Odpovídám, nevím. Dokud mě to bude vyhovovat a uvidím na sobě výsledky. Tak proč přestávat?

Nechme se inspirovat svými slabostmi – vyjděme z komfortní zóny – potom se dějí zázraky.

Foto : Dominika Schuppanová.ALBUM

 

O autorovi: Petr Noščák

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.